Musikförläggarna söker kommunikationsansvarig
2017.10.25
Musikförläggarna söker kommunikationsansvarig

Vi söker nu en Kommunikationsansvarig som kan ta det strategiska och operativa ansvaret kring kommunikationen på Musikförläggarna.

Vad innebär rollen?

I rollen som Kommunikationsansvarig har du en bred och varierande roll. Tillsammans med VD upprättar du verksamhetsplan och verksamhetsberättelse och utifrån planen arbetar du aktivt med att öka kännedomen om verksamheten, skapa opinion, driva utvecklingen i frågor kring musikförlagens intressen och projektleda Musikförläggarnas många evenemang, seminarier och paneldebatter.

Du kommer bland annat att:

 • Ansvara för kommunikation i externa kanaler såsom webb, social medier, nyhetsbrev m.m.
 • Ansvara för pressarbete samt skriva och distribuera pressmeddelanden
 • Delta i och koordinera påverkansarbete och bevaka kultur- och näringsdepartementens agendor
 • Ansvara för kunskapsspridning genom att ta fram handböcker och broschyrer
 • Projektleda evenemang såsom Almedalen, Equalizer Project, galan Musikförläggarnas Pris, seminarier, paneldebatter och andra mötesplatser

I rollen som Kommunikationsansvarig rapporterar du till VD. Vi sitter i fina lokaler på Hornsgatan centralt i Stockholm.

Din bakgrund

Du är expert inom PR, kommunikation och påverkansarbete. Du är en duktig skribent som trivs med självständigt arbete, men även att arbeta nära dina kollegor i en mindre organisation. Vi förväntar oss att du har verktygslådan för att driva PR-, påverkans- och kommunikationsprojekt och har höjden att leda det kommunikativa arbetet framåt. För att lyckas i rollen är du en van projektledare där du agerat kravställare och beställare.

Vi ligger i startgroparna att göra om vår hemsida och ser gärna att du har erfarenhet av att driva denna typ av projekt tillsammans med en webbyrå.

Som person uppskattar vi om du har intresse för musikbranschen och såklart att du tycker att upphovsrätten är viktig. Du har bra känsla, och känner dig bekväm, i kontakten med olika typer av människor i varierande sammanhang.

 • Du har 5-10 års relevant arbetslivserfarenhet från närliggande bransch i en liknande roll inom kommunikation
 • Meriterande är om du har en Music Managementutbildning eller är utbildad inom kommunikation eller journalistik
 • Du är en van skribent och har god erfarenhet från arbete i digtala kanaler
 • Du har mycket goda kunskaper i svenska och engelska, muntligen och skriftligen
 • Det är meriterande med kunskap om upphovsrätt och EU-lagen
 • Du är en erfaren projektledare med budgetansvar och effektiv planering

Mer om Musikförläggarna

Syftet med Musikförläggarna är att tillvarata och främja våra medlemmars intressen. Det gör vi bland annat genom att sprida kunskap om upphovsrätten, men också genom att informera om hur man ska gå tillväga för att använda musik, till exempel i en film eller om man vill trycka upp noter/texter. Vi sprider också kunskap om musikförlagens verksamhet, samtidigt som vi aktivt arbetar med att synliggöra och förstärka musikförlagens och upphovspersonernas roll i branschen.

Via vår internationella branschorganisation ICMP  påverkar vi beslut på EU-nivå i enlighet med våra medlemmars intressen. I Sverige verkar vi genom Musiksverige och Export Music Sweden för att främja upphovsrätt, export och utbildning.

Vi har ett tätt samarbete med Stim, FST (Föreningen Svenska Tonsättare) och SKAP (Sveriges Kompositörer och Textförfattare) om kommunikation och påverkansarbete. Vi samarbetar också med andra kreativa näringar, såsom film och tv och dataspel om framtidsfrågor.

Intresserad?

I den här rekryteringen samarbetar Musikförläggarna med KIMM. Välkommen med din ansökan bestående av CV och personligt brev. Vi ser fram emot att få din ansökan via kimm.se så snart som möjligt, men senast den 16 november. Vi önskar en snabb tillsättning och gör löpande urval under ansökningstiden.

Musikförläggarna önskar att all kontakt sker via KIMM. Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta ansvarig rekryteringskonsult Lena Skoog ls@kimm.se – eller på 073-5216557.
Ansökningar tas endast emot via kimm.se och inte via mejl.

Varmt välkommen med din ansökan!

Vi söker nu en kommunikationsansvarig som kan ta det strategiska och operativa ansvaret kring kommunikationen på Musikförläggarna.

Vad innebär rollen?

I rollen som kommunikationsansvarig har du en bred och varierande roll. Tillsammans med VD upprättar du verksamhetsplan och verksamhetsberättelse och utifrån planen arbetar du aktivt med att öka kännedomen om verksamheten, skapa opinion, driva utvecklingen i frågor kring musikförlagens intressen och projektleda Musikförläggarnas många evenemang, seminarier och paneldebatter.

Du kommer bland annat att:

 • Ansvara för kommunikation i externa kanaler såsom webb, social medier, nyhetsbrev m.m.
 • Ansvara för pressarbete samt skriva och distribuera pressmeddelanden
 • Delta i och koordinera påverkansarbete och bevaka kultur- och näringsdepartementens agendor
 • Ansvara för kunskapsspridning genom att ta fram handböcker och broschyrer
 • Projektleda evenemang såsom Almedalen, Equalizer Project, galan Musikförläggarnas Pris, seminarier, paneldebatter och andra mötesplatser

I rollen som kommunikationsansvarig rapporterar du till VD. Vi sitter i fina lokaler på Hornsgatan centralt i Stockholm.

Din bakgrund

Du är expert inom PR, kommunikation och påverkansarbete. Du är en duktig skribent som trivs med självständigt arbete, men även att arbeta nära dina kollegor i en mindre organisation. Vi förväntar oss att du har verktygslådan för att driva PR-, påverkans- och kommunikationsprojekt och har höjden att leda det kommunikativa arbetet framåt. För att lyckas i rollen är du en van projektledare där du agerat kravställare och beställare.

Vi ligger i startgroparna att göra om vår hemsida och ser gärna att du har erfarenhet av att driva denna typ av projekt tillsammans med en webbyrå.

Som person uppskattar vi om du har intresse för musikbranschen och såklart att du tycker att upphovsrätten är viktig. Du har bra känsla, och känner dig bekväm, i kontakten med olika typer av människor i varierande sammanhang.

 • Du har 5-10 års relevant arbetslivserfarenhet från närliggande bransch i en liknande roll inom kommunikation
 • Meriterande är om du har en Music Managementutbildning eller är utbildad inom kommunikation eller journalistik
 • Du är en van skribent och har god erfarenhet från arbete i digtala kanaler
 • Du har mycket goda kunskaper i svenska och engelska, muntligen och skriftligen
 • Det är meriterande med kunskap om upphovsrätt och EU-lagstiftning på området
 • Du är en erfaren projektledare med budgetansvar och effektiv planering

Mer om Musikförläggarna

Syftet med Musikförläggarna är att tillvarata och främja våra medlemmars intressen. Det gör vi bland annat genom att sprida kunskap om upphovsrätten, men också genom att informera om hur man ska gå tillväga för att använda musik, till exempel i en film eller om man vill trycka upp noter/texter. Vi sprider också kunskap om musikförlagens verksamhet, samtidigt som vi aktivt arbetar med att synliggöra och förstärka musikförlagens och upphovspersonernas roll i branschen.

Via vår internationella branschorganisation ICMP påverkar vi beslut på EU-nivå i enlighet med våra medlemmars intressen. I Sverige verkar vi genom Musiksverige och Export Music Sweden för att främja upphovsrätt, export och utbildning.

Vi har ett tätt samarbete med Stim, FST (Föreningen Svenska Tonsättare) och Skap (Sveriges Kompositörer och Textförfattare) om kommunikation och påverkansarbete. Vi samarbetar också med andra kreativa näringar, såsom film och tv och dataspel om framtidsfrågor.

Intresserad?

I den här rekryteringen samarbetar Musikförläggarna med KIMM. Välkommen med din ansökan bestående av CV och personligt brev. Vi ser fram emot att få din ansökan via kimm.se så snart som möjligt, men senast den 16 november. Vi önskar en snabb tillsättning och gör löpande urval under ansökningstiden.

Musikförläggarna önskar att all kontakt sker via KIMM. Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta ansvarig rekryteringskonsult Lena Skoog ls@kimm.se – eller på 073-5216557.
Ansökningar tas endast emot via kimm.se och inte via mejl.

Varmt välkommen med din ansökan!